Montaż pomp ciepła

Montaż pompy ciepła poprzedza wybór odpowiedniego systemu, który zależy głównie od obliczonego bilansu ciepła oraz projektu działki. Następnym krokiem jest wykonanie odwiertu oraz umieszczenie wybranego kolektora. Istnieją dwa podstawowe rodzaje instalacji pompy ciepła:

  • kolektor poziomy – zakopany tuż pod powierzchnią (1–2 m) oraz na dużej powierzchni składający się z kilku pętli rur polietylenowych wypełnionych płynem niezamarzającym,
  • kolektor pionowy – umieszczony w najgłębszych warstwach gruntu (do 100 m a na terenie skalistym nawet głębiej) składający się z pary pętli z rur połączonych na końcu sondą oraz wypełnionych płynem niezamarzającym.

Nasza firma specjalizuje się w montażu pomp z kolektorem pionowym.

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła nie wymaga montażu w pomieszczeniu o konkretnych wytycznych technicznych. Podczas instalacji należy jednak uwzględniać wygodny dostęp do głównych podzespołów w razie awarii systemu. W zależności od modelu pompy nadaje się ona nie tylko do umieszczenia w budynku, lecz także ekspozycji na zewnątrz. W pierwszym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest pomieszczenie gospodarcze oddalone od pokojów sypialnianych, ponieważ praca pompy, choć nie wiąże się z wysokim natężeniem hałasu, jest ciągła, a co za tym idzie – może wpływać na komfort mieszkańców.

W przypadku modeli pomp gruntowych przeznaczonych do montażu na zewnątrz najlepszym wyborem jest instalacja przy ścianie budynku z uwzględnieniem wskazanej przez producenta odległości minimalnej. Zapewnia to najlepsze połączenie z dolnym źródłem ciepła, jakim w tym przypadku jest grunt. Decydując się na współpracę z naszą firmą, możesz być pewien, że kierowani wiedzą oraz doświadczeniem pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego miejsca pod montaż pompy.