Jaką metodą wykonać odwiert studni głębinowej?

Przydomowa studnia głębinowa to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych i nie tylko. Dzięki uniezależnieniu się danego budynku od wodociągów, jego mieszkańcy nie muszą przejmować się podwyżkami cen wody, a także spadkami ciśnienia w sieci. Jest to także doskonały sposób na uzyskanie czystej i smacznej wody pozbawionej niepotrzebnych zanieczyszczeń. W dodatku budowa studni głębinowej okazuje się również oszczędną metodą pozyskiwania wody, ponieważ oprócz kwot wydawanych na jej budowę, generuje ona znacznie mniejsze koszty. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób wykonuje się zazwyczaj odwierty studni głębinowych.

Przygotowanie do budowy studni

Chcąc umieścić na swojej działce studnię głębinową, należy najpierw upewnić się, czy na danym terenie jest to możliwe. Przed rozpoczęciem budowy powinno się zatem przeprowadzić konieczne badania geologiczne w celu określenia panujących warunków hydrogeologicznych. Informują one, między innymi o rodzajach obecnych warstw wodonośnych oraz o szacowanej głębokości, na której występuje tzw. woda wgłębna.

Uzyskane w rozpoznaniu geologicznym informacje pozwalają wybrać technikę odwiertu prawidłową dla danego typu terenu, pomagają także trafnie dopasować elementy konstrukcyjne studni. Najczęściej, studnię głębinową wierci się metodą płuczkową lub udarowo-obrotową.

Metody wiercenia

Wybór odpowiedniej metody wiercenia zależy przede wszystkim od przeprowadzonej ekspertyzy geologicznej terenu. Jeżeli podłoże, w jakim ma być umieszczona studnia głębinowa, jest skalne, twarde lub porowate, najbardziej wskazaną okazuje się udarowo-obrotowa metoda wiercenia. Polega ona na uderzaniu w skałę i zagłębianiu się stopniowo w grunt dzięki pracy wiertnicy hydraulicznej oraz młotów wiertniczych udarowych. Z kolei, powstały otwór płucze się przy użyciu profesjonalnej sprężarki. Jest to metoda bardziej kosztowna, ale zapewniająca długą żywotność zbudowanej studni.

Gdy podłoże przeznaczone do odwiertu studni głębinowej nie wykazuje opisanych wyżej właściwości, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z nieco tańszej metody płuczkowej. Polega ona na wtłaczaniu do otworu wody pod wysokim ciśnieniem w trakcie wiercenia studni. Wykorzystywana w tym celu płuczka wiertnicza, nie tylko wypłukuje powstały w trakcie pracy urobek, lecz także schładza działające nieprzerwanie wiertło. Dodatkową zaletą tego sposobu wiercenia jest także możliwość jego szybkiej realizacji.